Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Care este procedura de urmat pentru a contesta o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Care este procedura de urmat pentru a contesta o amenda pentru ...

Care este procedura de urmat pentru a contesta o amenda pentru parcare la judecatoria sectorului 3, in conditiile in care procesul verbal a fost pus in cutia postala de politie, dupa 2 luni so o saptamana de la constatare si nu s-a transmis prin posta sau cu afisare la domiciliul contravenientului? Trebuie facuta plangere contraventionala, platita taxa de timbru, unde se plateste si cat si inscrisurile pot fi copii pe care se scrie "copie conform cu originalul"? Multumesc anticipat pentru un raspuns.
Se poate contesta in 15 zile de la data comunicarii. Verificati daca are stampila aplicata si ce data este trecuta pe aceasta.
Multumesc. Am sa depun plangere contraventionala pentru contestarea procesului verbal invocand art.14 (al.1), art.25 si art.27 din OG 2/2001. Am sa atasez copia taxei judiciare de timbru de 20 de lei. Comunicarea am sa o fac prin email.
Conteaza mai mult argumentarea plangerii formulate in instanta impotriva pv de contraventie, nu simple formalitati de forma. Recomandarea ar fi sa cereti sprijinul unei persoane de specialitate avizate pentru a nu avea surprize neplacute mai tarziu si sa vi se respinga actiunea.