Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara..Soțul -medic ,își desfășoară ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara..Soțul -medic ,își desfășoară activitatea intr-un ...

Buna seara..Soțul -medic ,își desfășoară activitatea intr-un cabinet(situat intr-o clinica),urmează sa achiziționeze spațiul..Va intreb dacă este bun comun sau propriu.acest imobil(dobândit ,in timpul căsătoriei..Nu gasesc vreo referire la imobilele destinate desfășurării profesiei…Multumesc.
pai il cumpara pe pesoana fizica ?
Art 340 C civ lit c) prevede ca sunt bunuri proprii bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
Dar va face contractul pe persoana fizica,nu pe cabinet;de aceea va intrebam..
Multumesc
atunci e bun comun, iar. daca il va folosi in scop profesional, va avea intaietate in atribuire, numai va ca trebui sa va dea sulta jumatate din valoare
Suntem in Franta..Aici nu pot cumpara pe cabinet,decat daca constitui o societate imobiliara(complicat)..Dar notarul a spus ça fiind casatoriti in Romania,vom funcționa pe legea noastră..De aceea ne-a cerut articolele de lege după care spațiul va fi bun propriu sau comun..De aceea va intrebam dacă un spațiu cumpărat pe persoana fizica(deși destinat clar desfășurării profesiei) e bun propriu sau comun..
Multumesc mult..Zi frumoasa.