Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul Familiei Buna ziua ! Un prieten a intentat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul Familiei Buna ziua ! Un prieten a intentat in urma divortului o actiune ...

Buna ziua ! Un prieten a intentat in urma divortului o actiune ininstanta ptr.partajul unui imobil obtinut impreuna cu fosta sotie in timpul casatoriei.Spre sfarsitul lunii Decembrie sa pronuntat sentinta prin care i se atribuie lui imobilul sa stabilit sulta care trebuie sa o plateasca fostei sotii si valoarea cheltuielilor de judecata care trebuie achitata de fosta sotie. Hotararea a fost data cu drept de apel in 30 de zile . Avand in vedere ca acel termen a expirat ,data hotararii a fost 21-12-2021,ce este de facut in continuare intrucat avocatul care la reprezentat pe reclamant de cate ori i sa cerut detalii despre proces spune ca nu stie asteapta sa-l anunte judecatorul.
termenul de apel curge de la comunicarea hotararii. dupa ce va primi acasa decizia instantei, daca trece termenul de 30 de zile si nu se inregistreaza cerere de apel, poate cere legalizarea hotararii. cu hotararea legalizata se merge la executor.
Reclamantul nu este in Romania, el lucreaza in alta tara . Cum se poate proceda cu legalizarea hotarari si daca hotararea a ramas definitiva in cat timp ar urma sa o primeasca la adresa din Romania ?
englezugigi, utilizator