Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adresa de domiciliu pentru luare în spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adresa de domiciliu pentru luare în spatiu

Am o cunostinta care vrea sa se mute cu chirie. Problema e ca ii expira buletinul și nu mai poate avea vechea adresa de domiciliu. Vreau sa o ajut cu buletinul, sa o iau în spațiu, dar nu vreau sa am probleme ulterioare, sa trebuiască sa o țin eu de exemplu.
Poate avea adresa pe buletin pe o perioada limitata, sa zicem 6 luni? Exista posibilitatea unei adrese de domiciliu provizorie?
Care este soluția corectă?
Mulțumesc frumos!
Annett, utilizator
doamna, de regula faptele bune sfarsesc prin a fi regretate.
Daca se muta cu chirie, sa insiste sa faca contract cu proprietarul pe care sa il inregistreze la anaf, daca are un exemplar, in baza lui isi face buletin acolo unde sta.
nu puteti sa ii faceti buletin pe 6 luni, buletinul e pe 10 ani, dar nu veti fi obligata sa o tineti.
gi-jane2, moderator
Problema este ca ii expira buletinul în 2 săptămâni și încă nu a găsit ceva convenabil de închiriat. Cu buletin expirat nici atât, nu va mai putea face niciun act. A discutat cu câțiva proprietari și ei au temerea de a avea domiciliul la ei.
Nu vreau sa regret ulterior,, ce risc dacă va avea domiciliul la mine?
nu e vb de riscuri, cel mult de neplaceri, corespondenta ii va veni la dvs, somatii, notificari, etc. nu stiu daca va fi cazul
exista solutia cartii de identitate provizorii (daca nu se poate face dovada domiciliului), care are valabilitatea de 1 an.
asta la adresa la care are chirie. ca dacao ia doamna in spatiu, nu se mai pune problema de carte provizorie