avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea dilema: Ma ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea dilema: Ma gasesc peste ...

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea dilema:

Ma gasesc peste hotare, am contractat un imprumut la banca si am achizitionat o casa.

M-am apucat alaturi de alti asa-zisi amici sa o renovam, iar cand sa fie totul gata, unul dintre ei a incercat sa aprinda semineul cu benzina...
Urmarea:casa s-a facut scrum.
Asigurare nu am deoarece nu era facuta inspectia finala.

Amicul a fost condamnat de politia de aici cu suspendare si a fost obligat sa faca un act legalizat ce tine loc de obligatie de plata.

Cand sa iau legatura cu el, prinde hotul, scoate-i ochii.

A fugit bine-merci in tara si nu mai dau de el.

Ce pot face? Sa ma adresez ambasadei de aici sau anaf-ului din tara?
Orice sfat este binevenit.

Cu stima,


Cel mai recent răspuns: dumitruh , utilizator 08:19, 27 Ianuarie 2022
In ce tara? In principiu ar trebui incuviintata o executare silita pentru obligatia de plata si pusa in executare.
Suedia.

trandafir2 a scris:

In ce tara? In principiu ar trebui incuviintata o executare silita pentru obligatia de plata si pusa in executare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz în serviciu şi favorizarea infractorului ? adrianpetrache adrianpetrache Buna ziua, Cazul meu a mai fost prezentat aici. Sunt parte vatamata intr-un dosar de inselaciune deschis in 2009, netrimis in judecata nici pana in ... (vezi toată discuția)
Noiembrie, ultimul bal stelarman stelarman Camarazi, adio va spun capul compas l-am pus catre mal, votat voi mai fi de-un nebun. E noiembrie, e ultimul bal. Mai incerc azi din cenusa, sa Croiesc ... (vezi toată discuția)
Ccr: executarea silita fara acordul instantei este neconstitutionala palsecam palsecam In nov 2008 am castigat un proces impotriva Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor. Parata a facut recurs. Insa acesta a fost respins de ... (vezi toată discuția)