Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea dilema: Ma ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea dilema: Ma gasesc peste ...

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea dilema:

Ma gasesc peste hotare, am contractat un imprumut la banca si am achizitionat o casa.

M-am apucat alaturi de alti asa-zisi amici sa o renovam, iar cand sa fie totul gata, unul dintre ei a incercat sa aprinda semineul cu benzina...
Urmarea:casa s-a facut scrum.
Asigurare nu am deoarece nu era facuta inspectia finala.

Amicul a fost condamnat de politia de aici cu suspendare si a fost obligat sa faca un act legalizat ce tine loc de obligatie de plata.

Cand sa iau legatura cu el, prinde hotul, scoate-i ochii.

A fugit bine-merci in tara si nu mai dau de el.

Ce pot face? Sa ma adresez ambasadei de aici sau anaf-ului din tara?
Orice sfat este binevenit.

Cu stima,

In ce tara? In principiu ar trebui incuviintata o executare silita pentru obligatia de plata si pusa in executare.
Suedia.

trandafir2 a scris:

In ce tara? In principiu ar trebui incuviintata o executare silita pentru obligatia de plata si pusa in executare.