avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Doresc sa infiintez un cabinet de psihologie.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Doresc sa infiintez un cabinet de psihologie.

Buna ziua. Doresc sa infiintez un cabinet de psihologie, dar mi s-a impus de catre Colegiul Psihologilor sa cer acordul bancii pt stabilirea sediului profesional intrucat locatia este obtinuta prin credit Prima Casa.
De la banca au spus ca nu se poate, fara a fi un raspuns oficial. Ministerul de finante mi-a raspuns ca imi da acordul.
Este legal ca banca sa nu imi dea acordul? Eu nu vreau sa instrainez apartamentul, vreau sa fac un sediu profesional, psihologul fiind persoana fizica ce desfasoara activitati independente, nu pers juridica.
Bineinteles ca dupa raspunsul neoficial ca “nu se poate” nu mai raspunde nimeni la niciun email sau la telefon.
Unde as putea sa le fac reclamatie? (O alta institutie, caci banca nu ia masuri)
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 27 Ianuarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 09:52, 29 Ianuarie 2022


oana05 a scris:

Buna ziua. Doresc sa infiintez un cabinet de psihologie, dar mi s-a impus de catre Colegiul Psihologilor sa cer acordul bancii pt stabilirea sediului profesional intrucat locatia este obtinuta prin credit Prima Casa.
De la banca au spus ca nu se poate, fara a fi un raspuns oficial. Ministerul de finante mi-a raspuns ca imi da acordul.
Este legal ca banca sa nu imi dea acordul? Eu nu vreau sa instrainez apartamentul, vreau sa fac un sediu profesional, psihologul fiind persoana fizica ce desfasoara activitati independente, nu pers juridica.
Bineinteles ca dupa raspunsul neoficial ca “nu se poate” nu mai raspunde nimeni la niciun email sau la telefon.
Unde as putea sa le fac reclamatie? (O alta institutie, caci banca nu ia masuri)
Multumesc


În primul rând ar trebui să recitiți Contractul dintre dv și bancă să vedeți ce este stipulat acolo.
Apoi încercați să vorbiți la Sucursala băncii de la care aveți contractat creditul. Ar ajuta să vorbiți chiar la Serviciul Juridic al lor și să vă expuneți problema. De multe ori angajații din filiale refuză să se complice și datorită faptului că în multe dintre filiale sunt mai puțini angajați decât ar fi necesar. Drept urmare, aceștia încearcă să se "scape" cât mai repede!
Mult succes!
creditul prima casa este pentru construirea/ cumpararea de imobile cu destinatie locuinta, nu pentru infiintarea de firme. acesta e motivul refuzului. finantele au fost de acord fiindca veti fi impozitata. banca raspunde de legalitatea acordarii creditului si de derularea lui

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Banci si modul in care se face corespondenta cu ele- interpretare dangisca dangisca Doresc sa mi se explice sensul urmatorului continut al unei adrese de la o banca Certificat confirmare fonduri \"Prin prezenta confirmam ca societatii X, ... (vezi toată discuția)
Cabinet psihologic live_maz live_maz cum poate fi infiintat si de ce aviza are nevoie sa functioneze un astfel de cabinet? va multumesc (vezi toată discuția)
Litigiu contract de credit DenisRif DenisRif Am doua intrebari privitoare la o cauza in litigiu , iar prin amabilitatea si pregatirea dvs doresc sa obtin un raspuns competent. Prima intrebare : Am ... (vezi toată discuția)