avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa socri Ajutati-ma, va rog, cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa socri Ajutati-ma, va rog, cu raspuns la o intrebare. Familia A, casatoriti ...

Ajutati-ma, va rog, cu raspuns la o intrebare.
Familia A, casatoriti legal, fara copii. Unul dintre soti decedeaza, parintii si fratii celui decedat renunta la orice pretentie in favoarea sotului supravietuitor. Dupa un nr de ani parintii sotului decedat mor la randul lor. Sotul din familia A, supravietuitorul are drept la mostenire dupa fostii socri? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:33, 28 Ianuarie 2022
nu, nu ii mosteneste.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune tuschiAda tuschiAda Buna ziua, Locuiesc in strainatate si imi este greu sa ajung sa rezolv o nedumerire. Pentru o succesiune intre 2 frati, sotia unei parti are drepturi la ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotului la mostenire marrianne marrianne Am o intrebare: in cazul in care, dupa divort, sotia se recasatoreste, cel de-al doilea sot poate avea drept la mostenirea sotiei din partea parintilor ei ... (vezi toată discuția)
Bună ziua!părinții decedati, unul din 6 frați decedat și el, căsătorit, fără copii ... Cancel Alous Cancel Alous Bună ziua!Am o nelămurire și anume!Părinții decedatî unul în 2013 celălalt în 2017 lasă în urmă 6 copii.Din cei 6 ,unul decedează în 2018,Cel ... (vezi toată discuția)