avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!Părinții decedati, unul din 6 frați ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!Părinții decedati, unul din 6 frați decedat și el, căsătorit, fără copii ...

Bună ziua!Am o nelămurire și anume!Părinții decedatî unul în 2013 celălalt în 2017 lasă în urmă 6 copii.Din cei 6 ,unul decedează în 2018,Cel decedat a fost căsătorit ,fără copii.
Unul din cei 5 copii ,solicită ieșirea din indiviziune,in instanță,si acum întrebarea-
Are dreptul la moștenire,după socrii soția fratelui decedat? Precizare-Succesiunea s-a solicitat numai ptr.ceea ce au deținut părinții decedați nu și ptr.ceea ce deținea fratele decedat.Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:07, 17 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu pe socrii ii mosteneste, ci mosteneste jumatate ( in concurs cu fratii )din ce a mostenit barbatul ei de la parinti. Pe sotul ei il moesteneste. Pt ca murit dupa parinti, la data decesului sau, era mostenitor al parintilor
Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune mariabudriga mariabudriga Socrii mei au decedat. Acestia au avut impreuna 4 copii. Unul dintre ei a murit dupa decesul socrilor. Eu sunt sotia supravietuitoare a unuia dintre copii lor. ... (vezi toată discuția)
Speta succesiune User4567 User4567 Buna ziua! Avem urmatoarea speta: Sotul matusii mele este decedat din 2010. Parintii acestuia sunt decedati, el mai avand un singur frate care la randul sau ... (vezi toată discuția)