Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua!Părinții decedati, unul din 6 frați ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua!Părinții decedati, unul din 6 frați decedat și el, căsătorit, fără copii ...

Bună ziua!Am o nelămurire și anume!Părinții decedatî unul în 2013 celălalt în 2017 lasă în urmă 6 copii.Din cei 6 ,unul decedează în 2018,Cel decedat a fost căsătorit ,fără copii.
Unul din cei 5 copii ,solicită ieșirea din indiviziune,in instanță,si acum întrebarea-
Are dreptul la moștenire,după socrii soția fratelui decedat? Precizare-Succesiunea s-a solicitat numai ptr.ceea ce au deținut părinții decedați nu și ptr.ceea ce deținea fratele decedat.Mulțumesc!
nu pe socrii ii mosteneste, ci mosteneste jumatate ( in concurs cu fratii )din ce a mostenit barbatul ei de la parinti. Pe sotul ei il moesteneste. Pt ca murit dupa parinti, la data decesului sau, era mostenitor al parintilor
gi-jane2, moderator