Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ANULARE ACT DONAȚIE. Act donație în bani (240 mil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ANULARE ACT DONAȚIE. Act donație în bani (240 mil sinonim cu 24.000 în prezent) ...

Act donație în bani (240 mil sinonim cu 24.000 fără inflație) în 2005 părintele către fiu,în vederea cumpărării unui imobil. S-a cumpărat imobilul cu mențiunea în cartea funciară să nu se înstrăineze fără acordul lui. Fiul (donatarul) îl înstrăinează cu complicitatea unui notar efectuînd un schimb imobiliar ,iar în actul notarial la coschimbași apare semnătura falsificată a părintelui donator și nicidecum a donatarului în anul 2016 . Părintele donator (în vîrstă) îi solicită ajutorul pentru ai asigura cele nesare și în urma unor discuții și investigații află recent despre această operațiune a donatarului și vrea să desfințeze actul de donație. Care este calea de urmat în această situație ?
Manuela Rășină, administrator