Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna, am furat suma de 1600 lei dintr-un portofel, in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna, am furat suma de 1600 lei dintr-un portofel, in club seara ...

Buna, am furat suma de 1600 lei dintr-un portofel, in club seara la ora 11:30. Pe data de 15 Decembrie 2021. Am fost prins anul acesta pe 26 Ianuarie, era o camera de filmat. Am fost chemat la poliție. Am fost reținut 24 ore in arest. Am achitat suma de 1600 lei la poliție și am recunoscut fapta, și am declarat ca îmi pare foarte rău, eram foarte beat și aveam probleme financiare mari. Este furt calificat. Acum sunt in libertate după ce am plătit banii și am declarat ca sunt vinovat. Este prima mea abatere. Urmează cred sa fiu chemat la judecător. Va rog să-mi Spune-ți dacă risc pușcărie, sau dacă voi putea fi liber . Ma simt foarte rău cu gândul ca voi fi in pușcărie. Am stat 24 ore închis și este extrem de rău. In Iasi. Ce credeți? Va mulțumesc
Bogdan8989, utilizator
Buna, lipsa antecedentelor e buna, dar depinde si ce pretentii poate avea pagubasul.. Sincer, sunt uimit ca "ati platit banii la politie" si nu inapoi pagubasului, nu am mai auzit asa ceva! Ati primit chitanta pe cei 1600 platiti politiei ?!..
Cred ca pana la judecator, trebuie sa studieze dosarul si sa va audieze, probabil, si un procuror, care sa isi dea cu parerea cat de periculos sunteti dpdv social.. Faptul ca ati recunoscut vinovatia si ati platit paguba e ok, depinde, poate decide procurorul ca e de inteles, ca ati fost baut si ati gresit, desi, normal era sa va imprumutati, daca aveati probleme financiare.. Trebuie sa va asteptati sa puteti da peste un procuror rau, sau unul bun, nimeni nu va poate garanta asta..
Dar, aveti totusi sanse pozitive, daca ajungeti in instanta, sa va condamne cu o perioada scurta cu suspendare, si supraveghere, pe 2 ani..
Inchisorile sunt pline, si costa mai mult sa fiti incarcerat, decat liber si muncitor.. plus riscul sa va imbolnaviti in inschisoare de diferite afectiuni..
Sa va mai asteptati si sa va intrebe cum de ati avut sa platiti banii inapoi, sau erau aceiasi bani ?!.. Daca de la locul de munca puteti obtine o caracterizare pozitiva, v=ar putea ajuta, intr-o anumita masura.. depinde, repet, de procuror si ce decide acesta, in urma studiului dosarului.. Mai puteti primi si o condamnare la munca in folosul comunitatii..
Cu pagubasul ati vorbit, a primit banii inapoi ?!.. Ati incercat sa ii explicati tot, si sa il rugati sa isi retraga plangerea ??!
Ca oricum si politistii si justitia sunt ff aglomerati..
Incercati sa ganditi pozitiv, mergeti si pe la biserica, si sa speram ca totul va fi bine, DAR NU MAI BETI ATAT DE MULT, NICIODATA!!!
Psihosex, utilizator

Psihosex a scris:

Buna, lipsa antecedentelor e buna, dar depinde si ce pretentii poate avea pagubasul.. Sincer, sunt uimit ca "ati platit banii la politie" si nu inapoi pagubasului, nu am mai auzit asa ceva! Ati primit chitanta pe cei 1600 platiti politiei ?!..
Cred ca pana la judecator, trebuie sa studieze dosarul si sa va audieze, probabil, si un procuror, care sa isi dea cu parerea cat de periculos sunteti dpdv social.. Faptul ca ati recunoscut vinovatia si ati platit paguba e ok, depinde, poate decide procurorul ca e de inteles, ca ati fost baut si ati gresit, desi, normal era sa va imprumutati, daca aveati probleme financiare.. Trebuie sa va asteptati sa puteti da peste un procuror rau, sau unul bun, nimeni nu va poate garanta asta..
Dar, aveti totusi sanse pozitive, daca ajungeti in instanta, sa va condamne cu o perioada scurta cu suspendare, si supraveghere, pe 2 ani..
Inchisorile sunt pline, si costa mai mult sa fiti incarcerat, decat liber si muncitor.. plus riscul sa va imbolnaviti in inschisoare de diferite afectiuni..
Sa va mai asteptati si sa va intrebe cum de ati avut sa platiti banii inapoi, sau erau aceiasi bani ?!.. Daca de la locul de munca puteti obtine o caracterizare pozitiva, v=ar putea ajuta, intr-o anumita masura.. depinde, repet, de procuror si ce decide acesta, in urma studiului dosarului.. Mai puteti primi si o condamnare la munca in folosul comunitatii..
Cu pagubasul ati vorbit, a primit banii inapoi ?!.. Ati incercat sa ii explicati tot, si sa il rugati sa isi retraga plangerea ??!
Ca oricum si politistii si justitia sunt ff aglomerati..
Incercati sa ganditi pozitiv, mergeti si pe la biserica, si sa speram ca totul va fi bine, DAR NU MAI BETI ATAT DE MULT, NICIODATA!!!

Buna, mulțumesc pt răspuns. Păgubașul este o cunoscuta cu care am fost in club împreuna. Am vorbit cu ea, mi-am cerut scuze, a spus ca ma iartă. Am primit chitanța pe banii ce am înapoiat, polițistul a spus ca ii va da fetei înapoi banii. Ea nu poate sa retragă plângerea a spus polițistul, pentru ca e furt calificat pt ca a fost noaptea, nu furt normal. Cu banii m-a ajutat fratele meu.
Posibil sa scapati cu o solutie de renuntare la urmarire penala.
Aveti sanse sa nu ajungeți după gratii în cazul.dat.
Am avut astfel de cazuri și s-au rezolvat foarte bine, unele fără vreo condamnare.
Doar ca eu vorbesc de București și nu de Iași.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Aveti sanse sa nu ajungeți după gratii în cazul.dat.
Am avut astfel de cazuri și s-au rezolvat foarte bine, unele fără vreo condamnare.
Doar ca eu vorbesc de București și nu de Iași.

Va mulțumesc foarte mult!! Sper sa se rezolve cu bine, eu nu voi mai face nici o ilegalitate toată viața.