avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna, am furat suma de 1600 lei dintr-un portofel, in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna, am furat suma de 1600 lei dintr-un portofel, in club seara ...

Buna, am furat suma de 1600 lei dintr-un portofel, in club seara la ora 11:30. Pe data de 15 Decembrie 2021. Am fost prins anul acesta pe 26 Ianuarie, era o camera de filmat. Am fost chemat la poliție. Am fost reținut 24 ore in arest. Am achitat suma de 1600 lei la poliție și am recunoscut fapta, și am declarat ca îmi pare foarte rău, eram foarte beat și aveam probleme financiare mari. Este furt calificat. Acum sunt in libertate după ce am plătit banii și am declarat ca sunt vinovat. Este prima mea abatere. Urmează cred sa fiu chemat la judecător. Va rog să-mi Spune-ți dacă risc pușcărie, sau dacă voi putea fi liber . Ma simt foarte rău cu gândul ca voi fi in pușcărie. Am stat 24 ore închis și este extrem de rău. In Iasi. Ce credeți? Va mulțumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Ianuarie 2022
Bogdan8989, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bogdan8989 , utilizator 22:51, 29 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna, lipsa antecedentelor e buna, dar depinde si ce pretentii poate avea pagubasul.. Sincer, sunt uimit ca "ati platit banii la politie" si nu inapoi pagubasului, nu am mai auzit asa ceva! Ati primit chitanta pe cei 1600 platiti politiei ?!..
Cred ca pana la judecator, trebuie sa studieze dosarul si sa va audieze, probabil, si un procuror, care sa isi dea cu parerea cat de periculos sunteti dpdv social.. Faptul ca ati recunoscut vinovatia si ati platit paguba e ok, depinde, poate decide procurorul ca e de inteles, ca ati fost baut si ati gresit, desi, normal era sa va imprumutati, daca aveati probleme financiare.. Trebuie sa va asteptati sa puteti da peste un procuror rau, sau unul bun, nimeni nu va poate garanta asta..
Dar, aveti totusi sanse pozitive, daca ajungeti in instanta, sa va condamne cu o perioada scurta cu suspendare, si supraveghere, pe 2 ani..
Inchisorile sunt pline, si costa mai mult sa fiti incarcerat, decat liber si muncitor.. plus riscul sa va imbolnaviti in inschisoare de diferite afectiuni..
Sa va mai asteptati si sa va intrebe cum de ati avut sa platiti banii inapoi, sau erau aceiasi bani ?!.. Daca de la locul de munca puteti obtine o caracterizare pozitiva, v=ar putea ajuta, intr-o anumita masura.. depinde, repet, de procuror si ce decide acesta, in urma studiului dosarului.. Mai puteti primi si o condamnare la munca in folosul comunitatii..
Cu pagubasul ati vorbit, a primit banii inapoi ?!.. Ati incercat sa ii explicati tot, si sa il rugati sa isi retraga plangerea ??!
Ca oricum si politistii si justitia sunt ff aglomerati..
Incercati sa ganditi pozitiv, mergeti si pe la biserica, si sa speram ca totul va fi bine, DAR NU MAI BETI ATAT DE MULT, NICIODATA!!!
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Ianuarie 2022
Psihosex, utilizator


Psihosex a scris:

Buna, lipsa antecedentelor e buna, dar depinde si ce pretentii poate avea pagubasul.. Sincer, sunt uimit ca "ati platit banii la politie" si nu inapoi pagubasului, nu am mai auzit asa ceva! Ati primit chitanta pe cei 1600 platiti politiei ?!..
Cred ca pana la judecator, trebuie sa studieze dosarul si sa va audieze, probabil, si un procuror, care sa isi dea cu parerea cat de periculos sunteti dpdv social.. Faptul ca ati recunoscut vinovatia si ati platit paguba e ok, depinde, poate decide procurorul ca e de inteles, ca ati fost baut si ati gresit, desi, normal era sa va imprumutati, daca aveati probleme financiare.. Trebuie sa va asteptati sa puteti da peste un procuror rau, sau unul bun, nimeni nu va poate garanta asta..
Dar, aveti totusi sanse pozitive, daca ajungeti in instanta, sa va condamne cu o perioada scurta cu suspendare, si supraveghere, pe 2 ani..
Inchisorile sunt pline, si costa mai mult sa fiti incarcerat, decat liber si muncitor.. plus riscul sa va imbolnaviti in inschisoare de diferite afectiuni..
Sa va mai asteptati si sa va intrebe cum de ati avut sa platiti banii inapoi, sau erau aceiasi bani ?!.. Daca de la locul de munca puteti obtine o caracterizare pozitiva, v=ar putea ajuta, intr-o anumita masura.. depinde, repet, de procuror si ce decide acesta, in urma studiului dosarului.. Mai puteti primi si o condamnare la munca in folosul comunitatii..
Cu pagubasul ati vorbit, a primit banii inapoi ?!.. Ati incercat sa ii explicati tot, si sa il rugati sa isi retraga plangerea ??!
Ca oricum si politistii si justitia sunt ff aglomerati..
Incercati sa ganditi pozitiv, mergeti si pe la biserica, si sa speram ca totul va fi bine, DAR NU MAI BETI ATAT DE MULT, NICIODATA!!!

Buna, mulțumesc pt răspuns. Păgubașul este o cunoscuta cu care am fost in club împreuna. Am vorbit cu ea, mi-am cerut scuze, a spus ca ma iartă. Am primit chitanța pe banii ce am înapoiat, polițistul a spus ca ii va da fetei înapoi banii. Ea nu poate sa retragă plângerea a spus polițistul, pentru ca e furt calificat pt ca a fost noaptea, nu furt normal. Cu banii m-a ajutat fratele meu.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Posibil sa scapati cu o solutie de renuntare la urmarire penala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti sanse sa nu ajungeți după gratii în cazul.dat.
Am avut astfel de cazuri și s-au rezolvat foarte bine, unele fără vreo condamnare.
Doar ca eu vorbesc de București și nu de Iași.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Ianuarie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Aveti sanse sa nu ajungeți după gratii în cazul.dat.
Am avut astfel de cazuri și s-au rezolvat foarte bine, unele fără vreo condamnare.
Doar ca eu vorbesc de București și nu de Iași.

Va mulțumesc foarte mult!! Sper sa se rezolve cu bine, eu nu voi mai face nici o ilegalitate toată viața.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce caz de furt nu se poate retrage plangerea? ilia36 ilia36 daca mi s-a furat un leptop de catre o fata care venea pe la mine periodic si dupa 2 saptamani a comis furtul intra la furt calificat si nu-mi pot retrage ... (vezi toată discuția)
Bună ziua ! am o întrebare și eu . la prima fapta furt calificat ... Madalina Anamaria Madalina Anamaria Bună ziua ! Am o întrebare și eu . La prima fapta furt calificat conținu 4 acte . Reținere 24 de ore ulterior control juridiciar 60 de zile . Fapta ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa pentru furt maruska30 maruska30 Buna ziua.Lucrez ca,casiera si am furat o suma de bani de la servici.sefa mi-a facut reclamatie la politie,eu am recunoscut tot,i-am dus banutii inapoi,m-a ... (vezi toată discuția)