Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... buna ziua .imi trebuie o adeverinta de la Primaria ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

buna ziua .imi trebuie o adeverinta de la Primaria Buzau din ...

buna ziua .imi trebuie o adeverinta de la Primaria Buzau din care sa reiasa ca terenul pe care este facuta casa nu este in domeniul public sau privat al statului , adeverinta imi trebuie la cadastru pentru Notarea Posesiei in cartea funciare . La cadastru nu pot face nimic fara aceasta adeverinta iar Primaria refuza sa mi-o elibereze invocand ca Primaria nu elibereaza aceasta adeverinta dar legea [Înregistrarea sporadică a posesiei în cartea funciară se realizează la cererea oricărui posesor interesat, care nu deţine acte de proprietate asupra imobilului. Înregistrarea sporadică poate privi întregul imobil sau o parte din imobil. Potrivit noii reglementări, înregistrarea posesiei pentru întregul imobil se face, în principiu, în baza unei documentaţii cadastrale însoţite de o adeverinţă eliberată de primăria în a cărei rază teritorială se află imobilul, din care să reiasă, pe de-o parte, faptul că posesorul a plătit taxele şi impozitele locale ca un adevărat proprietar, iar, pe de altă parte, faptul că imobilul nu face parte din domeniul public sau privat al statului sau al unităţilor administrativ-teritoriale, de o declaraţie pe proprie răspundere a posesorului şi de înscrisuri doveditoare ale posesiei, în măsura în care acestea există.] Eu indeplinesc toate conditiile impuse de lege doar ca primaria refuza nejustificat sa respecte legea .intrebarea este ce pot face sa obtin aceasta adeverinta ? Va multumesc
I-ai mai dat de capat? Daca da, spune te rog cum, ce ai facut? Am o problema similara.
Din pacate nu am rezolvat nimic cu Primaria ,singura solutie este Tribunalul

Robby777 a scris:

I-ai mai dat de capat? Daca da, spune te rog cum, ce ai facut? Am o problema similara.