Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Încălcare gdpr
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Încălcare gdpr

În cazul în care un coleg în funcție ierarhică mai mare decât mine a spus că mi-a folosit adresa din buletin pentru a o compara cu o adresă din niște comenzi online care nu erau pe numele meu și a luat numărul de telefon dintr-o comandă pentru a vedea cine este în spatele contului este o încălcare a gdpr ului?
GDPR este incalcat prin actiuni, nu prin afirmatii
Păi și mi-a comparat adresa din actul de identitate cu adresa din niște comenzi online pentru a spune că sunt comenzile mele. Eu la angajare am semnat acord de gdpr că actele pe care le ofer folosesc doar pentru încheierea contractului de muncă. De asemenea în contractul de muncă este o clauză de confidențialitate unde scrie că numele, numerele de telefon și adresele din comenzi ale clienților sunt confidențiale. Deci dacă acest coleg a luat un număr dintr-o comandă să îl bage în telefon să vadă pe wats al cui este numărul de telefon, nu este o încălcare de gdpr? Atât ce a făcut cu buletinul meu, cât și cu numărul de telefon?

adriandimitriu a scris:

GDPR este incalcat prin actiuni, nu prin afirmatii

Mai intai ca nu e vorba de GDPR ci de art 40 din Codul Muncii. Pentru acest lucru, puteti, mai intai, informa dep. Resurse Umane, ca sa demareze o ancheta interna, apoi ITM. Puteti reclama direct la ITM.
In al doilea rand, am impresia (poate gresesc) ca sunteti sub lupa pentru ca ati cumparat pe persoana fizica produse pe care le vindeti. Daca vreti sa negociati, e bine sa va calculati pasii si actiunile.
Nu am cumpărat produse pentru a le vinde mai departe și nici pe persoană fizică. Eu nu am nici o legătură cu acele comenzi

adriandimitriu a scris:

Mai intai ca nu e vorba de GDPR ci de art 40 din Codul Muncii. Pentru acest lucru, puteti, mai intai, informa dep. Resurse Umane, ca sa demareze o ancheta interna, apoi ITM. Puteti reclama direct la ITM.
In al doilea rand, am impresia (poate gresesc) ca sunteti sub lupa pentru ca ati cumparat pe persoana fizica produse pe care le vindeti. Daca vreti sa negociati, e bine sa va calculati pasii si actiunile.