Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Intrebare referitor la GDPR.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Intrebare referitor la GDPR.

Buna ziua! Am o intrebare referitor la GDPR. Locuiesc la casa, vecinul meu de vis-a-vissi-a deschis o afacere cu inchirieri autoturisme. Cel putin 6 masini si le parcheaza langa gardul meu pe trotuar, creandu-mi un disconfort, singurul loc la care am acces este poarta de intrare pe proprietate. Si-a montat camera de supraveghere pe coama casei lui (P+1) cu vedere spre locul unde-si parcheaza masinile, deci, implicit si la poarta si curtea mea din fata casei. L-am rugat sa nu mai parcheze langa proprietatea mea, iar raspunsul lui a fost: "Este domeniu public si fac ce vreau". Cand doresc sa ies cu masina din curte, imi este obstructionata vizibilitatea stanga-dreapta. Cum l-as putea obliga sa isi demonteze acea camera care efectiv monitorizeaza orice miscare atat de pe strada cat si in propria-mi curte? La ce organ abilitat ar trebui sa ma adresez? Si ce lege as putea sa o invoc? Multumesc!
Politia - Codul Rutier pentru parcare neregulamentara
plangere la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal pt filmarea proprietatii dumneavoastra.
magiccom, utilizator
Multumesc, dar era vorba si de camera de supraveghere care monitorizand masinile parcate langa gard, are vedere si la poarta si in curte.
Nu are voie sa filmeze proprietatea dvs fara a respecta regulamentul GDPR.
magiccom, utilizator
Multumesc!