avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1237 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Intrebare referitor la GDPR.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Intrebare referitor la GDPR.

Buna ziua! Am o intrebare referitor la GDPR. Locuiesc la casa, vecinul meu de vis-a-vissi-a deschis o afacere cu inchirieri autoturisme. Cel putin 6 masini si le parcheaza langa gardul meu pe trotuar, creandu-mi un disconfort, singurul loc la care am acces este poarta de intrare pe proprietate. Si-a montat camera de supraveghere pe coama casei lui (P+1) cu vedere spre locul unde-si parcheaza masinile, deci, implicit si la poarta si curtea mea din fata casei. L-am rugat sa nu mai parcheze langa proprietatea mea, iar raspunsul lui a fost: "Este domeniu public si fac ce vreau". Cand doresc sa ies cu masina din curte, imi este obstructionata vizibilitatea stanga-dreapta. Cum l-as putea obliga sa isi demonteze acea camera care efectiv monitorizeaza orice miscare atat de pe strada cat si in propria-mi curte? La ce organ abilitat ar trebui sa ma adresez? Si ce lege as putea sa o invoc? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: apedro , utilizator 14:10, 2 Februarie 2022
Politia - Codul Rutier pentru parcare neregulamentara
plangere la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal pt filmarea proprietatii dumneavoastra.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Februarie 2022
magiccom, utilizator
Multumesc, dar era vorba si de camera de supraveghere care monitorizand masinile parcate langa gard, are vedere si la poarta si in curte.
Nu are voie sa filmeze proprietatea dvs fara a respecta regulamentul GDPR.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Februarie 2022
magiccom, utilizator
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcare - usa de la casa blocata gabim112 gabim112 Am un vecin care parcheaza masina in fata casei mele pe trotuar, chiar la poarta de intrare.I-am cerut sa nu mai parcheze, dar zice ca e domeniu public si ... (vezi toată discuția)
Camere de supraveghere nykkol nykkol Buna ziua, am citit pe forum legea 333/2003 , dar o persoana fizica are voie sa monteze pe strada camere de supraveghere in asa fel incat sa monitorizeze pe ... (vezi toată discuția)
Afis parcare legal sau ilegal andrei881 andrei881 Buna.Pe strada mea trotoarele sunt foarte largi(cca. 4-5 mt) ma gandesc sa putem parca, toti parcam fara probleme. Pe portiunea de trotuar di fata unei ... (vezi toată discuția)