Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se ia in calcul vechimea pentru 1/2 norma de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se ia in calcul vechimea pentru 1/2 norma de lucru? Un salariat ...

Cum se ia in calcul vechimea pentru 1/2 norma de lucru?
Un salariat lucreaza 4 ore/zi, timp de 1 luna.
Altul, 8 ore/zi, timp de 1 luna.
Salariile lor sunt proportionale cu orele lucrate, desigur.
Dupa 4 luni lucrate, salariatul care lucreaza 4 ore/zi, va avea 4 luni vechime?
Dar salariatul cu 8 ore/zi? Tot 4 luni?
Intrebarea poate parea stupida, Insa daca luam rationamentul ca atare, ar rezulta urmatoarele:
Salariatul cu 8 ore/zi va iesi la pensie odata cu cel cu 4 ore/zi! :)
Va rog sa argumentati (daca se poate) cu articol, lege, etc.
Va multumesc!
Legea 53/2003 Codul Muncii art. 16
(5) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Despre ce perioade este vorba?
Este vorba de perioada lucrata cu jumătate de normă din 2015 pana acum
Intrucat perioada este lucrata dupa 05 iulie 2005 :

Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Astfel, durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.
Mulțumesc frumos!