Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,la incheierea casatoriei sotia a venit cu o fiica din prima casatorie si 2 terenuri; impreuna au mai avut 3 fii.In 1991 primaria a emis actul de proprietate urmasilor in cote egale astfel fiica vitrega= a si un fiu= b (in viata la acea data ) si 2 fete=x,y ( fiecare mostenitoare a celorlalti 2 fii ). Una dintre fetele mostenitoare x a decedat fara urmasi . Cum se va imparti partea ei in urma unei succesiuni?
Are urmași: unchiul și mătușa în viața, care vor culege partea sa, în cote egale.
La data aceasta nu mai sunt in viata decat urmasii, respectiv copiii celor 4 frati.Urmasii surorii vitrege au vreun drept la succesiune?
Recitind situația din întrebare, o moștenește doar sora sa, y.
raluk0207, utilizator
Nu am detaliat :y este verisoara celei decedate si mai sunt in viata urmasii lui a ( sora vitrega) si b (firate).
Moștenitori lui X sunt verii ei primari.
Moștenirea cuvenită colateralilor ordinari (veri) de același grad se împarte între aceștia în mod egal.

Sper că am înțeles bine și că NU era în viață niciun unchi/mătușă a lui X în clipa decesului acesteia.
Altfel unchiul/mătușa (rude de gradul 3 cu defuncta) înlătură de la moștenire verii primari (rude de gradul 4 cu defuncta).

Serenax7 a scris:
La data aceasta nu mai sunt in viata ...

Când discutăm despre o moștenire, nu prea ne interesează momentul „acum” (al vorbirii), ci ATUNCI - totul se raportează la momentul decesului celui despre a cărui moștenire este vorba.
romascanu, moderator