Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, va rog sa maajutati cu un raspuns pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, va rog sa maajutati cu un raspuns pentru urmatoarea ...

Buna ziua,

va rog sa maajutati cu un raspuns pentru urmatoarea speta:
Angajat cu un contract pe perioada determinata intra in concediu de crestere copil. In timpul concediului perioada pentru care a fostincheiat contractul expira. Avand in vedere ca CIM este suspendat, se poate opera incetarea ?

Multumesc !
Da , se poate opera incetarea c.i.m.

Art.49 C.mun.
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.;