Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!! Am o intrebare! In 1981 X cumpara de la y ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!! Am o intrebare! In 1981 X cumpara de la y o casa!! ...

Buna ziua!!
Am o intrebare! In 1981 X cumpara de la y o casa!! Suprafata terenul este de 1000 de mp care se transcrie in favoarea statului roman in baza art 30 L58/74, cumparatorul X avand in folosinta 100mp pe durata existentei constructiei! Poate X prin ordinul prefectului sa ceara terenul de 1000mp? X plateste impozit din 1981 atat pe casa cat si pe cei 1000mp teren aferent!! Terenul este tot in acelasi numar topografic si proprietar e Statul Roman! Multumesc!
Eu apreciez că X poate solicita emiterea titlului pe întreg terenul. Sunt o serie de condiții cerute de lege pentru a obține titlul și atât timp cât sunt îndeplinite, ar trebui să fie totul în regulă.