avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!! Am o intrebare! In 1981 X cumpara de la y ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!! Am o intrebare! In 1981 X cumpara de la y o casa!! ...

Buna ziua!!
Am o intrebare! In 1981 X cumpara de la y o casa!! Suprafata terenul este de 1000 de mp care se transcrie in favoarea statului roman in baza art 30 L58/74, cumparatorul X avand in folosinta 100mp pe durata existentei constructiei! Poate X prin ordinul prefectului sa ceara terenul de 1000mp? X plateste impozit din 1981 atat pe casa cat si pe cei 1000mp teren aferent!! Terenul este tot in acelasi numar topografic si proprietar e Statul Roman! Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu Chirita , Avocat 23:32, 10 Februarie 2022
Eu apreciez că X poate solicita emiterea titlului pe întreg terenul. Sunt o serie de condiții cerute de lege pentru a obține titlul și atât timp cât sunt îndeplinite, ar trebui să fie totul în regulă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atribuire teren prin ordinul prefectului bms bms Parintii unui prieten au cumparat o casa in 1988.Casa avea atunci 2000mp teren, curti, constructii si gradina.In 1988 au cumparat prin act notarial casa si ... (vezi toată discuția)
Fond funciar iuliurs iuliurs Teren preluat de Stat conform Legea 58/74 Buna ziua, Va rog un raspuns la urmatoarea intrebare. Terenurile intravilan preluate de Stat prin art ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune, prestatie tabulara sau ordin al prefectului? adinach adinach Buna!!! As avea nevoie de un sfat, o solutie. Speta este urmatoarea: A cumpara de la B in 1986 un imobil compus din casa si teren in suprafata de 800 mp.Se ... (vezi toată discuția)