Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce forma juridică potrivită ar fi SRL sau PFA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce forma juridică potrivită ar fi SRL sau PFA?

Buna ziua,
As dori sa ofer spre închiriere decorațiuni (panou, arcada, aranjamente florale) pentru evenimente (nunți, botezuri etc) - ma puteți sfătui dacă forma juridică potrivită ar fi SRL sau PFA, care ar fi avantajele si dezavantajele? Menționez ca dispun de o recuzita restrânsă, deci costurile percepute si deci profitul ar fi foarte mici la început. Ce ar fi mai convenabil ptr mine dpdv investiție (casa de marcat etc) si taxe si impozite către stat? Îmi puteți oferi câteva informații care sa ma ajute sa ma ghidez astfel încât sa nu ajung sa plătesc foarte mult comparativ cu încasările? Va mulțumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Pentru a putea înregistra un PFA, persoana în cauză trebuie să fi absolvit studii de specialitate în domeniul respectiv, în care dorește să activeze.
Cel mai indicat ar fi să vă înființați un S.R.L., prin care puteți să desfășurați, în mod autorizat, mai multe activități.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius