Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas.

Buna ziua, O doamna in varsta de 80 ani a fost casatorit de 2 ori cu acelasi barbat. Ea nu a lucrat niciodata. A divortat dupa mai mult de 20 ani pentru ca era betiv dar dupa mai multa vreme a hotarat sa se recasatoreasca cu el pt. ca nu se descurca. Dupa 7 ani sotul a murit. Doamna nu poate beneficia de pensie de urmas, avand in vedere ca a fost casatorita peste 27 ani dar nu dintr-o singura casatorie? Au avut impreuna 2 copii, unul a murit, celalalt in primii ani de munca a suferit un soc si a fost pensionat de invaliditate si locuieste cu mama lui si acum.
adine, utilizator
La data decesului soțului trebuia să aibă minim 10 ani de căsătorie, ca să beneficieze de pensie de urmaș.
La data decesului sotului avea peste 27 ani de casatorie. Casa Nationala de pensii a spus ca are dreptul iar astazi doamna a primit plic de la Casa judeteana de pensii ca i s-a aprobat pensia de asigurari sociale. In lege nu se specifica din cate casatorii trebuie sa ai minim 10 ani de casatorie cu acelasi cetatean.