avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea moștenire se poate face în primele 6 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea moștenire se poate face în primele 6 luni cu taxe ...

Succesiunea moștenire se poate face în primele 6 luni cu taxe notariale mai mici?
Cel mai recent răspuns: Madalina Mihaela I. Moceanu , Avocat 10:32, 11 Februarie 2022
Buna ziua!
Taxele de succesiune ( onorariu de succesiune al notarului) sunt diferite de la un notar la altul, nu sunt fixe!
In schimb, daca succesiunea se face in 2 ani de la decesul defunctului pentru care se dezbate succesiunea, nu se mai plătește impozit la stat!
Ultima modificare: Miercuri, 25 Mai 2022
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In cat timp se poate face mostenirea fara a se plati impozite alexandru23 alexandru23 1) In cat timp de la deces se poate face mostenirea fara se plati impozitele? 2) Daca suntem intelesi unde este mai ieftin la notar sau la tribunal? 3) Ce ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii mihaela_liviu2012 mihaela_liviu2012 Buna ziua! Am si eu o problema: Tatal meu a murit in data de 29 Martie 2012 si as dori,daca ma poate ajuta cineva,sa stiu daca este neaparat nevoie sa ... (vezi toată discuția)
Cum se achita taxa notariala in cazul succesiuni? nicky79 nicky79 As vrea sa stiu daca taxa notariala in cazul unei succesiuni este una fixa sau se plateste in functie de valoarea bunurilor pentru care se dezbate mostenirea? (vezi toată discuția)