avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Impozit imobil achiziționat înainte de casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Impozit imobil achiziționat înainte de casatorie

Buna ziua,
Am o întrebare referitoare la impozitul unui imobil.
Am înțeles că dacă ești căsătorit, impozitul se împarte la 2.
Ideea este urmatoare- imobilul a fost cumpărat înainte de căsătorie, din banii obținuți în urma vânzării unui alt imobil obținut că moștenire de la părinții mei.
Întreb acest lucru deoarece eu am platit impozitul pe anul acesta,dar am înțeles că și soțul meu ar trebui să plătească ( deși la primărie nu apare că ar avea ceva de dat). Mă încurcă foarte mult normele astea și sunt convinsă că voi reușit să gasesc un răspuns clar de la dvs.
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:58, 12 Februarie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunul cumpărat înainte de căsătorie este bun propriu și impozitul îl datorați dvs. în calitate de proprietar. (uitați-vă pe decizia de impunere sau pe vreuna din anii trecuti, că ar trebui să scrie și cota 100%).
Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2022
romascanu, moderator
Vă mulțumesc pentru răspuns
Așa știam și eu, dar când primesc informații contradictorii, parcă te pune un pic pe gânduri...

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Bunul cumpărat înainte de căsătorie este bun propriu și impozitul îl datorați dvs. în calitate de proprietar. (uitați-vă pe decizia de impunere sau pe vreuna din anii trecuti, că ar trebui să scrie și cota 100%).

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am înțeles că dacă ești căsătorit, impozitul se împarte la 2.

Nu neaparat daca esti casatorit, ci daca imobilul e bun comun.
In cazul dvs, casa e bun propriu, impozitul se plătește pe proprietate, ori sotul dvs nu e proprietar, deci nici impozit nu plateste.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bun propriu? marinelapolescu marinelapolescu Buna, 1. Daca am cumparat un imobil inainte de casatorie, iar apoi m-am casatorit cu sotul (care era coproprietar) al imobilului respectiv. Si acum, ... (vezi toată discuția)
Nelamurire ianniglx ianniglx buna ziua as avea si eu 2 intrebari: inainte de casatorie am achizitionat un apartament platit pe loc cu banii mei . in actele de la notariat am specificat ca ... (vezi toată discuția)