avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ,Mostenire ( Succesiune )
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

,Mostenire ( Succesiune )

Buna ziua
Situatia este cam asa .
Bunicii mei plus copilul lor au decedat . Copilul lor ( tatal meu ) singurul la parinti.
Bunicul , tatal si apoi bunica - au decedat .
Am ramas eu si mama .
Intrebarile mele sunt -
???? De ce acte am nevoie pentru a scoate actul de mostenitor ?
???? Daca nu am nici un act la mana pentru ca au fost furate de mama mea , cum pot rezolva situatia ?! ( actul de deces ale lor , de proprietate , etc )
???? Mama mea are dreptul la acel pamant?
Noi mai avem un apartament impreuna in care eu am mai mult cota decat ea pentru ca sunt copil si sunt smenintata ca eu nu am drepturi acolo decat ea . Ea are casa si eu usa .
Ma intereseaza sa stiu daca ea are dreptul la bucata de pamant si casa batraneasca .
Suntem intr un razboi si vreau sa imi iau ce este al meu , nimic in plus .
Multumesc . Va rog din inima sa ma ajutati ????
Ultima modificare: Luni, 14 Februarie 2022
Alexandra 5667, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:19, 14 Februarie 2022
Da, are dreptul la o cota din mostenirea tatălui dvs, în calitate de soție supraviețuitoare.
Și cum tatăl dvs îl moștenește pe bunic (caci era în viața când a decedat bunicul), prin retransmitere, mama va dobândi o cotă parte din cota tatălui. Deci și din casa batraneasca.
Mai exact, 3/32 părți.
Dvs moșteniți 29/32.
Dacă nu exista nicio șansă să va înțelegeți, astfel încât sa dezbateti succesiunile amabil, la notar, va trebui sa va adresați instantei.
Ultima modificare: Luni, 14 Februarie 2022
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune pamant si imobil larisa408 larisa408 buna seara sa va spun povestea... parinti mei au primit o bucata de pamant din partea bunicilor mei de pe mama prin urmare ei si-au cladit o casa unde sa ne ... (vezi toată discuția)
Succesiunea madyfree1987 madyfree1987 Buna ziua , am si eu o intrebare in legatura cu tatal meu . Noi locuim la parintii lui (bunicii mei ) . Bunicii mei au doar o chitanta de mana , nu au acte pe ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunic amarilys amarilys Buna ziua, Am si eu o intrebare. Urmeaza sa deschidem o succesiune dupa bunicul decedat, respectiv dupa partea care ii revine tatalui meu (la randul sau ... (vezi toată discuția)