Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cauzate de vecin galagios/petrecaret la curte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cauzate de vecin galagios/petrecaret la curte

Buna ziua.
Problema mea este un vecin…mai exact,
Petrecerile vecinului respectiv (cu invitati sau fara) incep la ore diferite ziua sau noaptea (dupa cum are chef) si dureaza mai multe ore, timp in care de fiecare data are scoase boxele afara in curte folosite la volum maxim.
Pe langa galagia produsa de muzica data foarte tare, respectivul vecin are obiceiul sa urle si sa chiuie, ca la nunta.

In ultimele 5 luni, din luna August 2021 si pana in luna Februarie 2022 a avut/dat peste 20 de petreceri, toate cu boxele scoase in exterior si cu zgomot la maxim.

Am ajuns sa stam cu teama ca, incepe harmalaia ori de cate ori se apropie un weekend sau urmeaza vre-o zi de sarbatoare.

Pana acum am tolerat dar am si incercat, in diferite moduri sa ii aratam ca ne deranjeaza, am pus si noi muzica odata cu el, chiar l-am rugat prin megafon sa dea muzica mai incet, dar bineinteles fara efectul dorit. Ba mai mult, ne-a amenintat el pe noi ca depune plangere.

Mai nou, respectivul sta in casa, dar lasa boxele afara cu muzica data special la maxim, ca si forma de agresiune, stiind ca ne deranjeaza.

Mentionez ca in acest caz, nu este vorba de ascultat vre-un post de radio sau de ascultat muzica in mod normal cu aparatura normala.
Respectivul foloseste boxe mari de petrecere tip ,,public address'' cu vattaj foarte mare.
Chiar daca ne refugiem in casa, bass-ul foarte puternic, se aude chiar si cu toate ferestrele tip termopan inchise.
Din pacate locatia este la sat undeva langa bucuresti (langa mihailesti giurgiu) unde noi nu suntem localnici veritabili fiind veniti aici doar de cativa ani.
Respectivul insa, este localnic, de curand si-a facut o casa foarte aproape de a noastra, (distanta cam 50 metri), ii stie pe toti din sat si se pare ca si politia se cunoaste cu el.
Ba chiar are o ruda al carui ginere a fost sef de post chiar in satul respectiv. Deci… in momentul in care sun la politie, in 10 minute muzica se opreste… si oricum, cand afla locatia, politia apare dupa mult timp, sau mai vine deloc.
Am vb. telefonic cu actualul seful de post din sat dar a fost foarte reticent.
Cand i-am spus ca daca lucrurile continua asa, o sa vin sa depun plangere, mi-a dat de inteles ca mai intai trebuie sa constate politia galagia ca sa pot face plangerea, dar asa cum am spus mai sus cineva il anunta si politia chiar daca apare, nu mai are ce sa constate.
Ca si dovezi am multe inregistrari audio-video de la camerele de supraveghere si alte inregistrari facute cu telefonul, cu multe din ,,parangheliile'' pe care le face frecvent.
Vecini; nu prea avem. oricum sunt in varsta si doar 2. Unul bea cu ei (cand i se ofera), celalalt se ascunde in casa.
Intrebarile mele ar fi:
Cum sa procedez in continuare?
Ce sanse am sa imi obtin linistea in conditiile expuse mai sus?
Imi puteti recomanda un avocat din zona mentionata mai sus?
Va multumesc.
roana99, utilizator
in primul rand aveti nevoie de probe, multe probe video, martori etc, apoi depuneti plangere la parchet aratand ca locala nu isi face treaba si il dati in judecata pe obligatia de a face , sa isi bage boxele undeva prin locurile intime.
contactati un avocat si incepeti sa actionati.
pt. user gi-jane2; va multumesc si apreciez raspunsul dvs. sper sa contribuie si alte persoane.
mail:ul meu este;
roana 99@gmail.com.
Pentru toti userii care locuiesc in zona mihailesti giurgiu +-10-20km distanta si care au aceleasi probleme cu tulburarea linistii publice din cauza vecinilor galagiosi: voi ajuta cu tot ce pot, cum ar fi prezenta mea ca martor in incercarea de a mai starpi din acest fenomen tare neplacut si la care autoritatile raman cam indiferente.
roana99, utilizator
Update: In luna Mai dupa ce am vazut ca politia (ca de obicei) nu se grabeste sa ii dea nimic mai mult decat avertismente verbale, i-am facut cate o plangere pentru fiecare petrecere din ultimele 30 de zile. Mai exact a avut 4 petreceri pentru care i-am facut 4 plangeri pe care le am trimis on-line si care cred ca sau dus direct la IGP Giurgiu.
De acolo au fost retrimise la seful de post, care nu l-a mai putut acoperi si care ia servit 1.000 lei amenda.
Acum de cateva luni e liniste (recitalurile de muzica tiganeasca au incetat) pt. ca e plecat prin italia (la cules capsuni cred) dar urmeaza sa apara cat de curand.
Ramane sa vedem daca a inteles ceva (sau nu) din amenda primita.
roana99, utilizator
Buna ziua. Am si eu aceeasi problema cu un vecin care se cunoaste cu politia. De fiecare data cand sun la politie si vine echipajul, se opreste muzica inainte. Acum echipajul ne-a amenintat pe noi ca ne da amenda daca ii mai deranjam.
Va rog, spuneti-mi cum ati depus plangerea? Ati pus si proba video sau audio? Din ce am gasit eu, in on-line pot face plangere si atasate probe doar poze.

roana99 a scris:

Update: In luna Mai dupa ce am vazut ca politia (ca de obicei) nu se grabeste sa ii dea nimic mai mult decat avertismente verbale, i-am facut cate o plangere pentru fiecare petrecere din ultimele 30 de zile. Mai exact a avut 4 petreceri pentru care i-am facut 4 plangeri pe care le am trimis on-line si care cred ca sau dus direct la IGP Giurgiu.
De acolo au fost retrimise la seful de post, care nu l-a mai putut acoperi si care ia servit 1.000 lei amenda.
Acum de cateva luni e liniste (recitalurile de muzica tiganeasca au incetat) pt. ca e plecat prin italia (la cules capsuni cred) dar urmeaza sa apara cat de curand.
Ramane sa vedem daca a inteles ceva (sau nu) din amenda primita.

buna ziua.
aveti mai jos link-ul unde puteti trimite petitii online la direct la igp.
igp le va trimite bineinteles la politia de care apartin adresele respective. in mod normal daca il solicitati, vor trebui sa va trimita raspuns scris cu masurile luate...chiar daca nu vor face asta din prima incercare.
ideea este ca trebuie sa depuneti/trimiteti cate o sezizare ori de cate ori veti fi deranjat.
pastrati/ faceti inregistrari audio video cu momentele in care sunteti deranjat si folositi-va si de martori daca aveti si vi se solicita.
daca cei de la politie se cunosc cu el, si daca considerati ca exista posibilitatea sa fiti descurajat sau intimidat in orice fel poate ar trebui sa inregistrati si oricare din discutiile ulterioare cu politia locala. un avocat va sti ce sa faca cu ele.
[ link extern ]
pentru alte detalii ma puteti contacta pe email: roana99@gmail.com
ps. din pacate in perioada asta pana si linstea costa...