Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, as dori sa știu dacă este legal că ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, as dori sa știu dacă este legal că președintele ...

Buna ziua, as dori sa știu dacă este legal că președintele de bloc, vicepreședintele și cenzorul sa fie locatarii în același bloc. Daca administratorul blocului și contabilă au voie sa fie soț- soție?
Menționez că toți acestea stau în aceiași scara. Daca mi-ați putea indica legea care prevede obligațile președintelui.
Va mulțumesc frumos!
este legal !
Disp L nr 196/2018 prevad ca presedintele de asociatie ,in cazul asociatiilor de proprietari constituite la nivelul unui singur imobil de locuit in comun este obligatoriu sa detina reprezentant legal pe unul dintre proprietarii din condominiu
In cazul asociatiilor de proprietari constituite din mai multe imobile de locuit,normal ca presedintele de asociatie nu va avea domiciliu in toate imobilele care sunt constituite in acea asociatie
Conform disp L nr 196/2018 cenzorul asociatiei de proprietrai poate fi cenzor intern respectiv unul dintre proprietraii din imobil
In cazul in care dntre propritaerii din condominiu nu exista persoane interesate sa exercite respectiva responsabilitate ,asociatia de proprietari,urmeaza sa angajee cenzor extern acreditat CECCAR
In cuprinsul L nr 196/2018 gasiti consemnate responsabilitatile individuale ale persoanelor care fac parte din echipa managerila a asociatiei de proprietari
Nu inteleg afirmatia: '...este obligatoriu sa detina reprezentant legal pe unul dintre proprietarii din condominiu..''