avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, as dori sa știu dacă este legal că ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, as dori sa știu dacă este legal că președintele ...

Buna ziua, as dori sa știu dacă este legal că președintele de bloc, vicepreședintele și cenzorul sa fie locatarii în același bloc. Daca administratorul blocului și contabilă au voie sa fie soț- soție?
Menționez că toți acestea stau în aceiași scara. Daca mi-ați putea indica legea care prevede obligațile președintelui.
Va mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: vali m , utilizator 09:12, 17 Februarie 2022
este legal !
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Disp L nr 196/2018 prevad ca presedintele de asociatie ,in cazul asociatiilor de proprietari constituite la nivelul unui singur imobil de locuit in comun este obligatoriu sa detina reprezentant legal pe unul dintre proprietarii din condominiu
In cazul asociatiilor de proprietari constituite din mai multe imobile de locuit,normal ca presedintele de asociatie nu va avea domiciliu in toate imobilele care sunt constituite in acea asociatie
Conform disp L nr 196/2018 cenzorul asociatiei de proprietrai poate fi cenzor intern respectiv unul dintre proprietraii din imobil
In cazul in care dntre propritaerii din condominiu nu exista persoane interesate sa exercite respectiva responsabilitate ,asociatia de proprietari,urmeaza sa angajee cenzor extern acreditat CECCAR
In cuprinsul L nr 196/2018 gasiti consemnate responsabilitatile individuale ale persoanelor care fac parte din echipa managerila a asociatiei de proprietari
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu inteleg afirmatia: '...este obligatoriu sa detina reprezentant legal pe unul dintre proprietarii din condominiu..''

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presedintele asociatiei - proprietar de apartament infobloc infobloc buna ziua! am si eu o nelamurire presedintele asociatiei trebuie ales dintre proprietarii de apartament? si daca nu e proprietar? multumesc (vezi toată discuția)
La asociația de proprietari avem mari probleme cu președintele ... Amanolesei Petru Amanolesei Petru La asociația de proprietari avem mari probleme cu președintele de asociație care comite abuzuri foarte grave. Am votat schimbarea, dar acesta a fugit din ... (vezi toată discuția)
Inchirierea de catre asociatie a spatiului comun sorcy3k sorcy3k Se da un complex de apartamente, cu o curte interioara, spatiu in cota indiviza, pe care sunt marcate un numar de locuri de parcare, folosite in comun. La ... (vezi toată discuția)