avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Referitor la APLICAREA DECRETULUI LEGE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Referitor la APLICAREA DECRETULUI LEGE nr.118/1990 ...

Buna ziua.
Referitor la APLICAREA DECRETULUI LEGE nr.118/1990 cu modificările și completările ulterioare:
Tatal meu, in prezent decedat, a fost persecutat si stramutat de regimul comunist din 1945.
Mama mea primeste in momentul de fata suma de 350 RON ca sotie necasatorita ulterior a celui in cauza.
Prin modificarea legii am citit ca sotia ar trebui sa primeasca suma de 700 RON:
"Art. 5, alin. 1 al decretului-lege 118/1990 se modifică și va avea următorul cuprins:
Soțul/Soția celui persecutat are dreptul la o indemnizație lunară de 700 lei, dacă ulterior nu s-a recăsătorit."
Este vreo greseala in calculul indemnizatiei mamei mele? Ce trebuie sa facem pt. a corecta aceasta problema?
De asemenea, daca in prezent mama mea primeste aceasta indemnizatie, am si eu dreptul ca si fiica a celui in cauza la o parte din indemnizatie?
Multumesc. Cu respect.

Alte discuții în legătură

Decretul 118/1990 MihaiBucur MihaiBucur [b]Buna seara! Am si eu o singura intrebare: In cazul decretului-lege 118/1990, prin care se stabilesc indemnizatii pt persoanele persecutate, detinute etc. in ... (vezi toată discuția)
Legea 69/2015 gheorghe118 gheorghe118 care este forma actualizata a legii 118/90 si modificarile ei care au fost promolgate cu legea 69/2015? (vezi toată discuția)
Legea nr. 69/2015 si legea nr. 189/2000 Monicageorgescu Monicageorgescu Buna ziua, Sunt beneficiara legii 189 /2000 si doresc sa știu dacă beneficiez de legea 69 /2015 . Multumesc foarte mult. (vezi toată discuția)