Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Echipament telemunca
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Echipament telemunca

Bună ziua,

Eu in urma cu câteva zile am încetat contractul de telemunca la firma pentru care lucram, și am expediat echipamentul primit prin curier. Echipamentul cand a plecat de la mine era în stare perfecta de funcționare (am făcut și poze doveditoare), l-am ambalat corespunzător cu folie de protecție, zapadata și în cutie pe care am scris fragil (de menționat ca atunci când ei mi-au trimis echipamentul a venit complet neambalat, deci tot ce a trebuit pentru ambalare a fost cumpărat de mine). Când coletul a ajuns la destinație a ajuns detoriorat, monitorul spart și nu mai este în stare de funcționare. Cei de la firma respectiva m-au sunat pe mine spunandu-mi ca eu va trebui sa plătesc pentru echipament.
Întrebarea mea este: pentru deteriorarea echipamentului nu este vinovata firma de curierat? Având în vedere ca am și dovada (pozele menționate mai sus) ca echipamentul a plecat de la mine în stare perfecta.
Daca nu va aintelegeti amiabil cu firma de curierat posibil sa fie nevoie sa apelati la instanta de judecata (prezantand probele de care amintiti) sau sa platiti pagubele.