Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am si eu intrebare Instanta stabileste ca , ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am si eu intrebare Instanta stabileste ca , pensia ...

Buna ziua,
Am si eu intrebare
Instanta stabileste ca , pensia de intretinere se plateste pina la 18 pentru un. copil
Acum daca el implineste 18 ani in timpul anului scolar, fii elev, pensia de intretinere se plateste automat pina la sf anului scolar, sau trebuie actiune in instanta??????
Ac'iune in instanta introduse de catre minorul devenit major.
Potrivit art. 499 alin. (3) din Codul civil: ”Părinții sunt obligați să îl întrețină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăși vârsta de 26 de ani.”
Însă, dacă printr-o hotărâre anterioară s-a stabilit că se va plăti pensie de întreținere până la vârsta de 18 ani a copilului, în acest moment, dacă copilul încă studiază, trebuie introdusă o nouă acțiune în instanță privind obligarea la efectuarea plății în continuare (fiind major, acțiunea se va introduce de această dată de către copil).
Multumesc mult ,
Sa inteleg ca nu are importanta luna cind împlinește 18 ani,si nici daca copilul ezte cu dizabilitati, de ex ianuarie, a implinit 18 ani, din acel moment el trebuie sa introduca actiunea??????