Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire din CCC daca am avut contract determinat si a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire din CCC daca am avut contract determinat si a incetat

Buna ziua, am si eu urmatoarea situatie.
Sunt angajata pe perioada determinata de 24 de luni. In timpul derularii contractului determinat, am ramas insarcinata si ar trebui sa nasc in luna a 17 -a de contract, automat dupa numarul de zile obligatorii se intra in CCC, contractul de munca se suspenda pentru ccc. Intentionez sa stau toata perioada de ccc, acasa, perioada fiind de 2 ani. Din ce am citit in legislatie, contractul pe perioada determinata va inceta la data stabilita. Intrebarea mea, angajatorul mai este obligat sa imi ofere un loc de munca, dupa perioada de 2 ani in ccc, in conditiile in care am avut un ctr pe perioada determinata care a incetat de drept, la data stabilita? Multumesc frumos!
Legal nu este obligat sa va ofere un loc de munca, dar daca va intelegeti... va poate reangaja la terminarea CCC
Multumesc frumos pentru raspuns!