Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Buna ziua, Premisa: Imi inregistrez propria marca la ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Buna ziua, Premisa: Imi inregistrez propria marca la OSIM si ...

Buna ziua,

Premisa: Imi inregistrez propria marca la OSIM si achizitionez coduri EAN GS1.
Intrebare:
In care dintre situatiile de mai jos pot sa folosesc ambalaj propriu (reambalare) + cod EAN pentru revanzare?
1. Produs no-name (gen made in China);

2. Doua (sau mai multe) produse (complementare), de la producatori diferiti;
Exemplu: cumpar fir de undita de la un producator, ace de la alt producator, plumb si plute de la alt producator - le impachetez si le vand ca un produs nou "kit pt pescuit"

3. Produs vrac, il cantaresc/masor si il reambalez.
Exemplu: cumpar 100 litri clor vrac + 200 sticle PET de 1/2 litri + 200 etichete cu marca si cod EAN
A. ca sa putem răspunde, e nevoie sa știm pentru ce v-ați înregistrat marca. (clasificarea Nisa e destul de cuprinzătoare);
B. codul EAN n-are nici o legătură cu marca înregistrată.