Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! Am fost in Italia internat la spital, acolo ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! Am fost in Italia internat la spital, acolo mi-au ...

Buna ziua!
Am fost in Italia internat la spital, acolo mi-au pus diagnostic de biopolarism ma tratez de aproximative 6-7 luni, sunt in pragul diminuirii medicamentatiei mai iau decat 2pastile Depachin si Anxiolitic dimineata si seara .
Am fost la medicina muncii unde am fost declarat apt , le-am spus ca urmez tratament si mi-au facut o programare la un medic psihiatru specialist. Credeti ca ma vor angaja ?
Angajarea dvs. depinde de fisa dvs. de aptitudine pe care medicul specialist de medicina muncii o va completa, in urma unei examinari medicale (inclusiv diagnosticul de la medicul specialist psihiatru) si a fisei cu riscuri profesionale emisa de eventualul angajator, pentru locul de munca oferit. Afectiunile de care suferiti nu trebuie sa fie nominalizate drept contraindicatii in fisa dupa care se face examinarea dvs. medicala, in vederea angajarii.
Sunt aplicabile prevederile HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor. Gasiti actul normativ mentionat pe internet.