Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa mi deschid un pfa pentru o mica agenție de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa mi deschid un pfa pentru o mica agenție de marketing social media.

Buna seara, As avea o mica întrebare! Vreau sa mi deschid un pfa pentru o mica agenție de marketing social media.. întrebarea mea este ca daca nu am diploma in domeniu si nici diploma de bacalaureat( eu fiind a 12 a momentan) pot sa mi înființez ? Stiu ca la SRL se poate fara diploma.
Iar daca doar deschis un pfa/SRL si nu înregistrez nimic.. platesc vreo taxa ? Doar daca tin firma fara sa o închid.
Multumesc!
george-neagu, moderator
Buna seara, se poate atat SRL cat si PFA fara sa aveti diploma de bacalaureat. Conteaza sa aveti 18 ani implinti .

Iar daca doar deschis un pfa/SRL si nu înregistrez nimic.. platesc vreo taxa ? Doar daca tin firma fara sa o închid.

Da, veti plati trimestrial un contabil care sa depuna declaratia 100 pe zero, care o sa va coste 50-100 lei - in functie de contabil, in rest alte costuri nu aveti daca firma nu are activitate .
Va Multumesc pentru răspuns! Chiar aveam nevoie sa stiu ca am auzit ca trebuie diploma pe acel domeniu de activitate.
Manuela Rășină, administrator