avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa mi deschid un pfa pentru o mica agenție de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa mi deschid un pfa pentru o mica agenție de marketing social media.

Buna seara, As avea o mica întrebare! Vreau sa mi deschid un pfa pentru o mica agenție de marketing social media.. întrebarea mea este ca daca nu am diploma in domeniu si nici diploma de bacalaureat( eu fiind a 12 a momentan) pot sa mi înființez ? Stiu ca la SRL se poate fara diploma.
Iar daca doar deschis un pfa/SRL si nu înregistrez nimic.. platesc vreo taxa ? Doar daca tin firma fara sa o închid.
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 21 Februarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Catalin16661 , utilizator 06:11, 21 Februarie 2022
Buna seara, se poate atat SRL cat si PFA fara sa aveti diploma de bacalaureat. Conteaza sa aveti 18 ani implinti .

Iar daca doar deschis un pfa/SRL si nu înregistrez nimic.. platesc vreo taxa ? Doar daca tin firma fara sa o închid.

Da, veti plati trimestrial un contabil care sa depuna declaratia 100 pe zero, care o sa va coste 50-100 lei - in functie de contabil, in rest alte costuri nu aveti daca firma nu are activitate .
Va Multumesc pentru răspuns! Chiar aveam nevoie sa stiu ca am auzit ca trebuie diploma pe acel domeniu de activitate.
Ultima modificare: Luni, 21 Februarie 2022
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

The big question: srl sau pf d3ag0s d3ag0s Buna ziua, Avand o experienta de 7 ani cand vine vorba de web hosting, am luat decizia de a intra pe piata din Romania cu servicii de gazduire web. ... (vezi toată discuția)
Nu mai stiu ce sa fac sebisibiu sebisibiu In sfarsit m-am hotarat sa deschid si eu un PFA. Cum am mai spus data trecuta castig bani de pe internet (am site-uri web si fac reclama). Cand am fost ... (vezi toată discuția)
Forma legala de prestare servicii a une persoane fizice? pfa?srl? etc? fluturas2010 fluturas2010 Bua ziua M-ar interesa o forma legala, cu factura, etc, pentru prestarea unor servicii dar care sa fie ieftina deoarece momentan nu imi permit sa platesc ... (vezi toată discuția)