Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum privat/drum public (servitute) Buna ziiua! Suntem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum privat/drum public (servitute) Buna ziiua! Suntem interesati ...

Drum privat/drum public (servitute)
Buna ziiua! Suntem interesati sa cumparam un teren de 2 hectare in spatele unui mall din oras.
Problema este ca pe acel amplasament se afla un mall si un magazin de bircolaje cu aprcare comuna.Pe langa mall se afla un drum asfaltat.
Cum putem afla daca acel drum este in posesia proprietarilor mall-ului si are prevazuta servitute sau este drum public facut de primarie?
Intreb deoarece pe viitorul teren se poate intra doar pe acel drum si nu vrem sa cumparam terenul apoi proprietarii de la mall sa puna bariere si sa interzica accesul cumparatorilor veniti la magazinul nostru.
pe un plan cadastral, unde sunt trecuti proprietarii