Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara! Doresc să pun următoarea întrebare: ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara! Doresc să pun următoarea întrebare: dacă o femeie ...

Bună seara! Doresc să pun următoarea întrebare: dacă o femeie depune cerere la angajator pentru a lucra până la 65 ani (cu 30 de zile anterior împlinirii vârstei de pensionare) și în același timp își depune dosarul de pensionare la casa de pensii, pentru limită de vârstă, fiindcă îndeplinește condițiile, poate primi și pensie și salar? Mulțumesc!
Nu. În condițiile prezentate nu poate să iasă la pensie, și să-și continuie activitatea în câmpul muncii în același timp.

Prin pensionare, CIM încetează. Dacă angajatorul este de acord, trebuie să o ia de la zero, să se angajeze din nou și se încheie un nou contract individual de muncă.
Dapix, utilizator
Angajatorul i-a aprobat cererea de a continua activitatea până la 65 ani iar acum a primit și decizia de pensionare. Ce trebuie să facă în aceste condiții? (teoretic este angajată iar decizia de pensionare intră în plată)