Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obtinere dividende in perioada concediului de crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obtinere dividende in perioada concediului de crestere copil

Buna ziua

Va scriu cu rugamintea de a ma lumina in urmatoarea speta :

Sunt angajat al firmei “X” dar mai sunt asociat unic si administrator al firmei “Y” fara a fi angajat si doresc sa intru in concediu de crestere copil suspendand contractul cu firma “X” conform legii.
Din ce am citit, am inteles ca in perioada in care voi fi in concediu crestere copil pot sa obtin dividente fara a fi intrerupta plata indemnizatiei de crestere copil.
in schimb, este legal ca prin intermediul firmei la care sunt asociat unic sa colaborez cu firma la care sunt angajat si sa-i ofer servicii de consultanta pe perioada ccc?

Multumesc
daianaas, utilizator
Puteti sa obtineti dividente fara a va fi intrerupta plata indemnizatiei de crestere a copilului.
Cornel Vasile, Consilier juridic