avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... refacturare utilitati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

refacturare utilitati

Buna seara,

As dori sa stiu in ce masura este legala factura fiscala ce cuprinde chirie si utilitati, fara a se preciza cuantumul utilitatilor. In concret, chiria sa zicem 10 lei, tva aferent si 2. utilitati contravaloare energie electrica si apa, 10 lei +tva 78 kw; si atat
ceea ce voiam sa spun este ca proprietarul, care este "de stat/bugetar" factureaza fara a inscrie in mod transparent consumul energiei electrice, se trec numar kilowati, dar nu se trece la ce pret a fost calculat per kw, si nu se anexeaza niciodata factura de electricitate pentru a putea face un calcul real....
am semnat de primire facturile, dar le-am contestat ulterior, la regsitratura. au ramas fara raspuns. am decis sa nu fac platile respective, cu atat mai mult cu cat in contract se prevede in clar ca utilitatile se vor factura separat. Au inceput proces pe ordonanta de plata, si nu am depus nimic la primul termen (evident s-a acceptat). acum am ca singura varianta cerere in anulare. in baza carei legi pot demonstra ca nu e legal sa se factureze netransparent, cuantumul utilitatilor, si sa solicit anularea ordonantei intrucat sumele solicitate sunt compuse din facturi inacceptabile din punct de vedere fiscal? [sau netransparent, sau sau sau...pana la urma ca si chirias am dreptul de a stii la ce pret sunt facturat per kw, nu? si cati litri de apa consum daca apa e la comun si nu sunt apometre...]
si o ul;tima intrebare doar pt cunoscatori: sunt sanse reale de castig pe cerere in anulare?

Alte discuții în legătură

Contract de utilitati. georgeandrei georgeandrei Buna ziua, Lucrez la o societate care deruleaza proiecte cu finantare europeana. Pe un asemenea proiect, societatea a deschis un punct de lucru si a incheiat ... (vezi toată discuția)
Calcul apa ,energie , radet . ContSters122354 ContSters122354 va rog care dintre DV.sunteti administrator cine ma poate ajuta cu un exemplu concret (eventual cu facturile de utilitati scanate) cum se includ pierderile de ... (vezi toată discuția)
Apa rece este calculată, pe listele de plată ale asociatiei, la un tarif mai mare faţă de cel solicitat de furnizorul de apa Loreleybc57 Loreleybc57 Buna ziua, Voi fi scurta pentru ca intrebarea mea este oarecum simplu de adresat. Marea mea rugamintea este să-mi spuneţi ce implicatii legale poate ... (vezi toată discuția)