avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O persoana x se întâlnește cu o alta persoana y cu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O persoana x se întâlnește cu o alta persoana y cu scopul ...

O persoana x se întâlnește cu o alta persoana y cu scopul ca ultimul sa cumpere un telefon de la x. Persoana y analizează telefonul și intr-un moment de neatenție a lui x îi schimba telefonul cu altul identic, dar ,,fake,, contrafacut, după care inventează o scuza sa nu cumpere telefonul ,dă telefonul înapoi lui x și pleacă este înșelăciune sau furt, va rog să-mi spuneți
Ultima modificare: Miercuri, 23 Februarie 2022
viorelv, utilizator
Cel mai recent răspuns: hotumattua , utilizator 08:28, 5 Martie 2022
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inselaciune, art. 244 alin. 1 si 2 C.p.
Se reține săvârșirea infracțiunii de înșelăciune în varianta agravată, având în vedere că acesta s-a folosit de mijloace frauduloase, respectiv copia telefonului mobil.
Se mulțumește!
Dle avocat, in realitate stiti ca e (aproape) imposibil sa dovedesti comiterea infractiunii in cazul descris mai sus! E cuvantul lui x impotriva cuvantului lui y. E suficient ca y, prestidigitatorul, sa refuze sa dea vreo declaratie, sa se prevaleze de dreptul la tacere si procurorul ramane la dosar doar cu plangerea depusa de x. Atat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se începe cu o plângere la poliție. Poliția are pregătirea și abilitățile necesare. Un telefon, odată conectat la o rețea, i se știe IMEI-ul, deci poliția are de unde să înceapă. Pe urmă, cel ce face așa ceva, nu este nici la prima nici la ultima abatere de acest gen. Deci trebuie să avem încredere în poliție.

Spre exemplificare, iată un caz petrecut cu mult timp în urmă. Avionul AN-24 avea cala de bagaje între cabina pasageri și cabina echipajului; echipajul putea, în timpul zborului, să acceseze cala. Un mecanic de bord, în timpul zborului, întra în cală și scotocea prin bagaje, furând mai ales mâncare; era vremea aceea nenorocită din comunism. Unii pasageri au făcut plângere, convinși că nu se va întâmpla nimic. Dar miliția, a urmărit, a văzut că, la toate sesizările, apărea un personaj comun. Așa că au urmărit, și la un moment dat, l-au oprit, percheziționat, și identificat.

DlGoe a scris:

Dle avocat, in realitate stiti ca e (aproape) imposibil sa dovedesti comiterea infractiunii in cazul descris mai sus! E cuvantul lui x impotriva cuvantului lui y. E suficient ca y, prestidigitatorul, sa refuze sa dea vreo declaratie, sa se prevaleze de dreptul la tacere si procurorul ramane la dosar doar cu plangerea depusa de x. Atat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselaciune? weezy weezy Vreau sa ajut un prieten. X are nevoie de o hartie (un fals) pentru a continua studiile. Y ii spune lui X ca il poate ajuta cu acea hartie, contra unei sume ... (vezi toată discuția)
Buna dimineata. tocmai ce mi am luat o teapa pe internet si am ... Anonimulanon Anonimulanon Buna dimineata. Tocmai ce mi am luat o teapa pe internet si am decis sa va explic ce s a intamplat si ce sanse am sa rezolv ceva. Deci. In weekend am facut o ... (vezi toată discuția)
Exista vre-o sansa de recuperare? zaNNy zaNNy Buna ziua. Am pus spre vanzare un telefon, in cateva zile am fost contactat de o persoana ,care parea interesata de acest produs, mia propus sa vin sau sa ... (vezi toată discuția)