Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Cu cât timp înainte trebuie anunțat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Cu cât timp înainte trebuie anunțat angajatorul ...

Bună ziua! Cu cât timp înainte trebuie anunțat angajatorul pentru
întreruperea CCC și reînceperea CIM?
Doriti sa beneficiati de stimulentul de insertie?
De fapt, as dori sa fac un transfer de CCC de la mine (mama) la tata înainte cu 4 luni de a împlini copilul 2 ani. Nu știu în ce măsură ma mai încadrez pentru stimulentul de inserție.
În cazul persoanei îndreptățite care are calitatea de salariat și care se întoarce la activitatea profesională pentru a obține stimulentul de inserție acordat în condițiile legii, aceasta are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu