Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dacă s-a admis apelul, s-a anulat sentința din ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dacă s-a admis apelul, s-a anulat sentința din primă instanță, ...

Dacă s-a admis apelul, s-a anulat sentința din primă instanță, se consideră o nouă judecată. Pot schimba temeiul legal până la primul termen (din acț. contractuală în acț. delictuală) ?
În rejudecare se poate schimba temeiul legal?