Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua ! locuiesc într-un bloc în care nu exista ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua ! locuiesc într-un bloc în care nu exista asociatie ...

Bună ziua ! locuiesc într-un bloc în care nu exista asociatie de proprietari/locatari. în acest caz , pentru daunele provocate de tencuiala căzută de pe fațada blocului din dreptul apartamentului meu, cine este răspunzător dpdv legal și în ce bază? va mulțumesc anticipat!
Daca la nivelul imobilului de locuit in comun nu exista constituita asociatie de proprietari care sa administreze si sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii imobil,practic nu aveti impotriva cui sa solicitati pretentii
Dar în situația în care aceasta tencuiala ar produce pagube, de exemplu ar cădea pe autoturisme parcate, răspunzător as fi eu ca proprietar al apartamentului? mulțumesc!
Fatada este parte comuna, toti cei din condominiu vor trebui sa plateasca. Suma de despagubire se imparte.
latka, utilizator