Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Doresc să înființez PFA sau SRL.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Doresc să înființez PFA sau SRL.

Buna ziua,

Doresc să înființez PFA sau SRL, însă nu știu care s-ar potrivi in cazul meu.
In momentul de față creez designuri pentru produse personalizate pe site-uri precum Amazon, Redbubble, Zazzle plus altele de genul. Contribuția mea e strict legata de crearea designului. Printarea, livrarea și tot ce tine de logistică este acoperit de aceste companii, dar achitate in numele meu.
In urma acumulării experienței, vreau sa creez propriul site unde sa integrez o platformă care se ocupa de printare și livrare.
Atât în momentul de față, cât și după deschiderea site-ului ma voi adresa unui public din întreaga lume.
Ce forma juridică credeți că s-ar potrivi in cazul meu? De ce ar trebui să țin cont? In ce cod/coduri CAEN m-aș încadra?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
george-neagu, moderator
importanta este clientela: daca va adresați in principal firmelor sau entităților din afara tarii e mai convenabil un SRL.