Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Chiriasi care au plecat fara preaviz si fara sa achite ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Chiriasi care au plecat fara preaviz si fara sa achite cheltuielile.

Buna ziua
Am un apartament care este inchiriat cu contract unei doamne,
La inceputul acestei luni plata chiriei a fost aminata sub diferite pretexte, urmind ca ulterior sa primesc un mesaj in care imi spune ca a plecat si ca a lasat cheile in cutia postala. De atunci nu a mai raspuns la telefon.
As dorii sa stiu ce cai legale am pentru a imi recupera prejudiciul intrucit a lasa facturi destul de consistente neachitate plus anumite obiecte din apartament au fost deteriorate de animalul sau de companie.
Va multumesc.
Buna ziua!
Daca ati inregistrat contractul de inchiriere la organele fiscale, acest contract constituie titlu executoriu pentru plata chiriei si puteti merge direct la executorul judecatoresc.
Pentru celelalte sume de bani, precum si pentru repararea prejudiciului puteti formula o actiune in instanta.