avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Sunt din Constanța și am mai multe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Sunt din Constanța și am mai multe nedumeriri. ...

Bună ziua,
Sunt din Constanța și am mai multe nedumeriri. În Constanța fosta Radet a fost preluată de Termoficare. De 3 ani de zile am centrală proprie, locuiesc într-un apartament la etajul 4 din bloc cu 4 nivele, eu nu mai am nici o țeavă de la Radet în apartament. Mi-a sosit luna trecută la cutia poștală noul contract de furnizare de la noul furnizor de căldură Termoficare pe care nu l-am semnat. Până acum deși nu am beneficiat de nici un serviciu de la fosta Radet și actuala Termoficare am plătit, dar aș dorii să le deschid proces, ce șanse am?pentru că aș vrea să-i dau în Judecată pentru plata unor facturi pe care le-am plătit fără să beneficiez de căldură sau apă caldă. Pe scară nu mai sunt calorifere,ele fiind scoase de locatarii din scară de acum 3 - 4 ani.
Cel mai recent răspuns: MDSev , utilizator 08:36, 10 Martie 2022
Buna ziua,
Ati trimis o notificare, catre fosta RADET?
Anterior demersului in instanta care este de durata si nu va garanteaza hotarare satisfacatoare,verificati temeinic documentele care exista la furnizorul de agent termic
Legal,ar trebui sa existe documentatia aferenta debransare ,cerere instalare centrala individuala,etc
Aspectul ca dv ,din varii motive ati inteles sa dezfactati instalatia verticala din apartament sau ca nu mai exista calorifere pe calea de acces nu constituie temei legal pentru a fi exonerat de la plata parti comune
Omiteti aspectul ca in imobil mai exista consumatori racordati la sistemul centralizat care beneficiaza de instalatia din subsolul tehnic parte comuna de care ati beneficiat si dv pana sa instalati centrala individuala
Da, acum trei ani

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,
Ati trimis o notificare, catre fosta RADET?

Da acum 3 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Debransare ilegala termoficare, conectare ilegala gaze nicolae1.elena nicolae1.elena Buna ziua, Locuiesc la bloc in condomiu intr-un scara de bloc cu 10 apartamente .Pe scara s-au tras gaze o parte din vecini s-au conectat la gaze ilegal de ce ... (vezi toată discuția)
Debransare de la instalatia de incalzire radet si renuntare la serviciile fluid serv constanta iordache52 iordache52 Buna ziua, Locuiesc intr-un bloc cu 40 de apartamente in zona Casei de Cultura Constanta din care o scara de 20 de apartamente a beneficiat de racordarea la ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli caldura din sistem centralizat pentru locuintele cu centrala termica andronicandreea andronicandreea Buna seara, In ciuda tuturor discutiilor de pe forum pe acest subiect nu am reusit sa gasesc un raspuns la urmatoarea intrebare: [b]Exista vreo ... (vezi toată discuția)