avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Sotul supravietuitor a renuntat la pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Sotul supravietuitor a renuntat la pensia lui si a ...

Buna ziua,
Sotul supravietuitor a renuntat la pensia lui si a optat pentru cea a celuilalt sot, decedat, cu valoare mai mare.
Sotul supravietuitor, beneficiar de pensie de urmas, se poate angaja cu contract individual de munca?

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Posibilitate alegere pensie defunct kyky_micky kyky_micky Buna ziua, V-as ruga sa-mi spuneti daca pot opta pentru primirea pensiei sotului meu (acesta a decedat si valoarea pensiei mele este mai mica cu 50 % fata ... (vezi toată discuția)
Optiune pentru pensie - buna seara, in caz de deces al unuia dintre soti, sotul supravietuitor ... vanatorul vanatorul Buna seara, In caz de deces al unuia dintre soti, sotul supravietuitor poate opta pentru pensia celuilalt, daca este mai mare? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensie de urmas /contract individual de munca maximoreyes maximoreyes Buna seara .As dori sa intreb ce posibilitate ar exista pt o studenta ce beneficiaza de pensie de urmas,in conditiile in care mama e decedata,sa lucreze cu ... (vezi toată discuția)