Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Ce acte trebuie sa primesc de la notariat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Ce acte trebuie sa primesc de la notariat la intocmirea ...

Buna ziua. Ce acte trebuie sa primesc de la notariat la intocmirea contractului de vanzare cumparare a unui teren intravilan (pt constructie)? Multumesc anticipat.
Buna ziua,
De la notariat primiti contractul de vanzare-cumparare si extras de carte funciara.
Primiți doua duplicate ale contractului, încheierea de intabulare la Cartea funciara si un extras de carte funciara de informare (după aproximativ 10 zile de la semnarea contractului) si actele de proprietate ale vânzătorului, care au stat la baza vânzării.
Extrasul de carte funciara pentru autentificare rămâne la biroul notarial si oricum nu este valabil decât 10 zile lucrătoare.
raluk0207, utilizator