Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua. Am primit o amendă pentru circulație ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua. Am primit o amendă pentru circulație fără rovinietă ...

Bună ziua.
Am primit o amendă pentru circulație fără rovinietă pentru o mașină pe care am vândut-o în 2014. De la data vânzării am schimbat domiciliul și nu am primit nici un proces verbal, dar de la SPIT (când am fost să plătesc impozitul pentru anul 2022) am primit copia dupa procesul verbal încheiat în aprilie 2021. Cum pot contesta amenda și ce trebuie să fac pentru a nu mai avea astfel de surprize. Vă mulțumesc !
Buna ziua, daca nu ati radiat-o si de la inmatriculari, atunci fie vorbiti cu noul proprietar, fie o platiti dvs.

fabi_arina a scris:

Bună ziua.
. Cum pot contesta amenda și ce trebuie să fac pentru a nu mai avea astfel de surprize. Vă mulțumesc !

Un astfel de PV de contraventie se contesta in instanta, in baza deciziei 4/2018 a ICCJ, avind ca proba documente legale care sa ateste faptul ca ati transcris dreptul de proprietate. Adica ati incheiat legal un act de vinzare-cumparare a masinii respective :
"- în cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului, fostul proprietar pierde calitatea de utilizator şi de subiect activ al contravenţiei constând în fapta de a circula fără rovinietă valabilă;
- dovada transmiterii dreptului de proprietate se face potrivit dreptului comun."
[ link extern ]
Asta pe viitor, pentru acum ar trebui sa adresati prima data instantei (judecatoria de care apartineti) o cerere de repunere in termen pentru a putea depune o plingere contraventionala impotriva PV de contraventie din aprilie 2021. Termenul maxim ar fi fost de 15 zile de la data comunicarii.
Vă mulțumesc!