Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Raspuns intampinare CNAIR amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Raspuns intampinare CNAIR amenda rovinieta

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa raspund la intampinarea CNAIR.
Am contestat la judecatorie amenda rovinieta CNAIR, pentru ca nu s-a transcris la timp autoturismul. CNAIR a depus intampinare motivand ca ei tin cont de raspunsul DRPCIV si astfel PV e temeinic si legal si au dreptul sa ma amendeze pe mine, chiar daca am depus contract vanzare cumparare, radiere de la DITL - iar PV este pentru o fapta cu peste 30 zile de la data contractului de instrainare.

Multumesc!
Rares
Nu se intelege exact ce vreti sa spuneti prin "nu s-a transcris la timp autoturismul". Oricum, daca ati incheiat actul de vinzare cumparare in forma reglementata acum si masina a fost surprinsa de camere cind era in posesia noului proprietar, puteti raspunde la intimpinare ca, in conformitate cu decizia ICCJ nr. 4 din martie 2018 :

"în cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului, fostul proprietar pierde calitatea de utilizator şi de subiect activ al contravenţiei constând în fapta de a circula fără rovinietă valabilă;"

prin urmare PV trebuie anulat, daca ati facut dovada transmiterii dreptului de proprietate, CNAIR nu poate sa va amendeze.
Decizia ICCJ este obligatorie.
[ link extern ] /
latka, utilizator
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns!