Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Pentru a deschide un ONG este nevoie si de cazierul ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Pentru a deschide un ONG este nevoie si de cazierul judiciar?

Buna ziua!
Pentru a deschide un ONG este nevoie si de cazierul judiciar?
Intreb pentru ca nu am gasit nicaieri nici o informatie si nu vreau sa ma duc la judecatorie si sa am lipsa in documente.

Multumesc mult!

Cu stima !
george-neagu, moderator
Da, este nevoie. Si pentru inregistrarea de modificari in asociatie se cere certificat de cazier fiscal în cazul numirii de noi reprezentanţi legali, precum şi în cazul cooptării unor noi membri în asociaţii, atunci când aceştia dobândesc şi calitatea de reprezentanţi legali ai persoanei juridice deja înregistrate, de către aceştia, conform art. 8 alin. (1) lit. f) din O.G. nr. 39/2015;
-ELLA-, utilizator
Mulțumesc!

-ELLA- a scris:

Da, este nevoie. Si pentru inregistrarea de modificari in asociatie se cere certificat de cazier fiscal în cazul numirii de noi reprezentanţi legali, precum şi în cazul cooptării unor noi membri în asociaţii, atunci când aceştia dobândesc şi calitatea de reprezentanţi legali ai persoanei juridice deja înregistrate, de către aceştia, conform art. 8 alin. (1) lit. f) din O.G. nr. 39/2015;

omul a intrebat de cazier JUDICIAR, care NU este necessar. Nu a intrebat de certificat de cazier FISCAL, care intr-adevar e necesar pt fondatori si pt cei care devin membri ai Consiliului Director.