Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot să-mi vizitez copilul daca nu avem custodie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot să-mi vizitez copilul daca nu avem custodie comuna eu și ...

Pot să-mi vizitez copilul daca nu avem custodie comuna eu și fosta?? Copilul este la ea și nu mă lăsa sal vad și sta la câteva case de mine.
Trebuie sa solicitati la instanta de judecata sa se stabilească un program de vizita cu posibilitatea sa luați copilul la dvs peste noapte, in weekenduri și vacante.
Contactați un avocat și discutați pe larg situația.

Bună ziua,
În legislația în vigoare nu se mai regăsește terminologia de custodie comună, ci autoritate părintească.

Revenind, pentru a păstra legăturile personale cu copilul și, implicit, pentru a avea un program de vizită cu acesta este nevoie de încuviințarea instanței. Verificați dacă, în cuprinsul hotărârii judecătorești prin care i-a fost atribuit exclusiv mamei exercițiul autorității părintești, se specifică ceva legat de dreptul dvs. de a avea legături personale cu minorul. În caz contrar, va trebui să demarați un proces prin care să solicitați instanței să vă redea exercițiul drepturilor părintești. Până la soluționarea acestei cereri, în funcție de interesul superior al copilului, instanța poate să vă încuviințeze reluarea legăturilor personale cu acesta.

Pot să-mi vizitez copilul

ia vedeti, puteti ?
nu puteti ca ziceti ca mama nu va lasa, deci trebuie sa apelati la instanta.