Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire cont
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire cont

Buna ziua!
Ma poate lamuri cineva in urmatoarea situatie, va rog?
In anul 2012, in baza unei adrese de infiintare poprire emisa de un executor bancar, s-a pus poprire pe un cont detinut la o banca. In 2013 contul a fost inchis pentru inactivitate (datoria pentru care se infiintase poprirea nu a fost stinsa).
In 2022 s-a deschis un nou cont la aceeasi banca, cont ce a fost poprit automat de catre banca in baza acelei adrese de infiintare a popririi din 2012, emisa de executorul bancar. Din 2012 si pana in 2022 nu s-a mai efectuat nici un act de executare.
Cat de legal este si ce se poate face pentru ridicarea popririi?
Va multumesc!
Cat de legal este si ce se poate face pentru ridicarea popririi?
ce aveti de facut, e contestatie la executare.
Multumesc de raspuns! Impotriva cui ar trebui sa ma indrept prin contestatie, avand in vedere ca executorii bancari au fost desfiintati? Nu cunosc daca dosarul a fost preluat de executor judecatoresc.
creedy, utilizator
Buna ziua,

Trebuie sa formulati contestatie la executare in termen de 15 zile de la momentul la care ati luat la cunostinta de infiintarea popririi. Masura luata de catre banca nu este legala dar aceasta trebuie contestata in fata instantei de judecata. In functie de datele concrete ale spetei se poate invoca perimarea executarii silite si prescriptia dreptului material la actiune.

Cu stima,
av.Jasmine Oancea
Impotriva cui ar trebui sa ma indrept prin contestatie

impotriva cui aveti datorie, nu cu executorul aveti treaba