Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de crestere copil in varsta de pana la 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de crestere copil in varsta de pana la 2 ani

la revenirea la vechiul loc de munca dupa efectuarea concediului de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani, este nevoie de o examinare, testare din partea comisiei de promovare din cadrul unitatii ?
Mentionez faptul ca persoana in cauza este economist si a lucrat in cadrul biroului financiar din cadrul unitatii noastre.
La revenirea din CIC angajatorul nu are dreptul ca timp de 6 luni sa concedieze salariata ptr necorespundere profesionala. Aceasta perioada de 6 luni se considera perioada de readaptare.(art. 76 (3) din CCMUN 2007-2010)
Isa Radov, Consultant resurse umane
revenirea se face pe acelasi post, aceeasi incadrare etc. deci nu.
Indiferent daca se face sau nu pe acelasi post,perioada de 6 luni se considera perioada de readaptare conform art. 76 (3) din CCM unic la nivel national 2007-2010